lesdoelen:
1. De leerlingen kunnen hun werk presenteren voor de klas
2. De leerlingen kunnen zelfstandig gezondere keuzes maken
Benodigdheden:
Les 5: papier A4 formaat
Voldoende kooktijdschriften van bijvoorbeeld Albert Heijn
Lijm en scharen
Afbeelding van 'de Schijf van Vijf'
Digibord
Les 6: Winnende recept uit les 5
Praktijkruimte keuken
Opbouw van de les:
Evenals les 2 en 3, zijn les 5 en 6 een combinatie van theorie en praktijk. In les 5 wordt getest of de leerlingen in groepjes van 3, gezonde producten en recepten herkennen uit kooktijdschriften van bijvoorbeeld de Albert Heijn en de Jumbo. Het is belangrijk om 'de Schijf van Vijf' uit les 1 te herhalen. Vraag de leerlingen of zij nog weten wat de regels betekenen en wat de vijf productgroepen waren van 'de Schijf van Vijf'. Laat een afbeelding zien op het digibord.
Opdracht: Een gezonde collage maken
Neem verschillende en voldoende kooktijdschriften mee uit de supermarkt. Deel ze uit samen met een schaar, lijm en een vel papier aan ieder groepje leerlingen. Laat ze 30 minuten samen kijken in de tijdschriften, overleggen, knippen en plakken. Als iedereen klaar is met het maken van de gezonde collage mogen ze deze presenteren voor de klas en beargumenteren waarom ze hebben gekozen voor deze gerechten. Het groepje met de meest gezonde collage wint! In les 6, de praktijkles, wordt een recept van de winnende collage gemaakt door de hele klas. Het is leuk als het recept dat wordt gekozen producten bevat die niet iedereen kent. Dit is goed voor de productkennis en smaakontwikkeling. Een voorbeeld van een gezond recept met vreemde groenten staat op deze webpagina.
1. De leerlingen kunnen hun werk presenteren voor de klas
2. De leerlingen kunnen zelfstandig gezondere keuzes maken
Benodigdheden:
Les 5: papier A4 formaat
Voldoende kooktijdschriften van bijvoorbeeld Albert Heijn
Lijm en scharen
Afbeelding van 'de Schijf van Vijf'
Digibord
Les 6: Winnende recept uit les 5
Praktijkruimte keuken
Opbouw van de les:
Evenals les 2 en 3, zijn les 5 en 6 een combinatie van theorie en praktijk. In les 5 wordt getest of de leerlingen in groepjes van 3, gezonde producten en recepten herkennen uit kooktijdschriften van bijvoorbeeld de Albert Heijn en de Jumbo. Het is belangrijk om 'de Schijf van Vijf' uit les 1 te herhalen. Vraag de leerlingen of zij nog weten wat de regels betekenen en wat de vijf productgroepen waren van 'de Schijf van Vijf'. Laat een afbeelding zien op het digibord.
Opdracht: Een gezonde collage maken
Neem verschillende en voldoende kooktijdschriften mee uit de supermarkt. Deel ze uit samen met een schaar, lijm en een vel papier aan ieder groepje leerlingen. Laat ze 30 minuten samen kijken in de tijdschriften, overleggen, knippen en plakken. Als iedereen klaar is met het maken van de gezonde collage mogen ze deze presenteren voor de klas en beargumenteren waarom ze hebben gekozen voor deze gerechten. Het groepje met de meest gezonde collage wint! In les 6, de praktijkles, wordt een recept van de winnende collage gemaakt door de hele klas. Het is leuk als het recept dat wordt gekozen producten bevat die niet iedereen kent. Dit is goed voor de productkennis en smaakontwikkeling. Een voorbeeld van een gezond recept met vreemde groenten staat op deze webpagina.
Regels van 'de Schijf van Vijf:
1. gevarieerd eten is nodig om je lichaam gezond te houden. Eet je steeds hetzelfde, dan is het lastig om alle benodigde voedingsstoffen binnen te krijgen. Voedingsstoffen zijn bijvoorbeeld vitamines en mineralen.
2. het is eigenlijk heel simpel: Als je meer energie binnenkrijgt dan je verbrandt, neemt je gewicht toe. Zo werkt het ook andersom. Je valt af als je meer energie verbruikt dan je binnenkrijgt. Beweeg daarom elke dag ten minste 30 minuten.
3. in voeding zitten twee soorten vet: onverzadigd (zacht, vloeibaar) vet en verzadigd (hard) vet. Onverzadigd vet heeft een positief effect op de gezondheid. Producten met veel verzadigd vet zijn minder gezond.
4. rijk aan vezels, die zorgen voor een goede maagvulling. Het resultaat is dat je een verzadigd gevoel hebt. Omdat dat gevoel lang aanhoudt, zwicht je minder snel voor calorierijke extra’s.
5. jaarlijks lopen ongeveer 725.000 Nederlanders een voedselinfectie op. Slechte hygiëne is meestal de oorzaak. Door veilig om te gaan met je eten, voorkom je dat je ziek wordt.
1. gevarieerd eten is nodig om je lichaam gezond te houden. Eet je steeds hetzelfde, dan is het lastig om alle benodigde voedingsstoffen binnen te krijgen. Voedingsstoffen zijn bijvoorbeeld vitamines en mineralen.
2. het is eigenlijk heel simpel: Als je meer energie binnenkrijgt dan je verbrandt, neemt je gewicht toe. Zo werkt het ook andersom. Je valt af als je meer energie verbruikt dan je binnenkrijgt. Beweeg daarom elke dag ten minste 30 minuten.
3. in voeding zitten twee soorten vet: onverzadigd (zacht, vloeibaar) vet en verzadigd (hard) vet. Onverzadigd vet heeft een positief effect op de gezondheid. Producten met veel verzadigd vet zijn minder gezond.
4. rijk aan vezels, die zorgen voor een goede maagvulling. Het resultaat is dat je een verzadigd gevoel hebt. Omdat dat gevoel lang aanhoudt, zwicht je minder snel voor calorierijke extra’s.
5. jaarlijks lopen ongeveer 725.000 Nederlanders een voedselinfectie op. Slechte hygiëne is meestal de oorzaak. Door veilig om te gaan met je eten, voorkom je dat je ziek wordt.
recept_curry_kipgehakt.docx | |
File Size: | 593 kb |
File Type: | docx |