Lesdoelen:
1. De leerlingen kunnen een etiket lezen, ze herkennen toevoegingen, suikers en vet op een etiket.
2. De leerlingen kunnen omschrijven wat toevoegingen en E-nummers zijn.
3. De leerlingen kunnen een basissaus maken.
4. De leerlingen kunnen het verschil in smaak omschrijven.
Benodigdheden:
les 2 Digibord en PC
Etiket met E-nummers
Lijst van E-nummers Voedingscentrum
Video ‘Patatje met’ Keuringsdienst van waarde
les 3 Praktijkruimte Keuken
Recept mayonaise en ingrediënten
Pot mayonaise uit supermarkt
Opbouw van de les:
Les 2 is de theoretische voorbereiding op praktijkles 3. De leerlingen leren over toevoegingen. Vraag de leerlingen of ze weten wat toevoegingen zijn, of ze weten waar de E in E-nummers voor staat en wat de voor- en nadelen van toevoegingen zijn.
Laat een etiket van bijvoorbeeld slagroom in een spuitbus zien, daar staan verschillende E-nummers op, in de lijst van E-nummers van het voedingscentrum (druk op de knop E-nummers onder aan deze tekst) kunnen de leerlingen opzoeken waar de nummers voor staan en wat ze betekenen. Een leuke en duidelijke aflevering van het Nederland 2 programma ‘Keuringsdienst van waarde’ laat zien wat er allemaal gebeurt met ons eten. In dit geval met mayonaise. Informatie over toevoegingen staat beschreven in de informatie van les 1. Voor de les over toevoegingen is als voorbeeld mayonaise genomen, omdat de leerlingen het allemaal kennen en eten. Het hoort bij patat en daar zijn ze allemaal dol op.
Les 3 is de praktijkles, het vervolg op les 2. In deze les gaan we zelf mayonaise maken, patat bakken in de oven en het verschil proeven. Laat de leerlingen het verschil omschrijven tussen de zelfgemaakte mayonaise en mayonaise uit de supermarkt. Het is belangrijk dat ze leren de smaak te omschrijven en waar hun voorkeur naar uitgaat. Deze omschrijving van smaak komt terug in les 4. Voor het maken van de mayonaise is een demonstratie gewenst. Het recept voor de leerlingen is op te vragen via onderstaande link.
NB: In het recept voor de leerlingen wordt met verse eidooiers gewerkt. Het is aan te raden om de verse eidooiers te vervangen door gepasteuriseerde eidooiers, dit i.v.m. eventuele salmonellavergiftiging of besmetting. Als er wel met verse eidooier gewerkt wordt mag volgens de HACCP de mayonaise maximaal 48 uur worden bewaard in de koeling, bij voorkeur op 4 graden Celsius.
1. De leerlingen kunnen een etiket lezen, ze herkennen toevoegingen, suikers en vet op een etiket.
2. De leerlingen kunnen omschrijven wat toevoegingen en E-nummers zijn.
3. De leerlingen kunnen een basissaus maken.
4. De leerlingen kunnen het verschil in smaak omschrijven.
Benodigdheden:
les 2 Digibord en PC
Etiket met E-nummers
Lijst van E-nummers Voedingscentrum
Video ‘Patatje met’ Keuringsdienst van waarde
les 3 Praktijkruimte Keuken
Recept mayonaise en ingrediënten
Pot mayonaise uit supermarkt
Opbouw van de les:
Les 2 is de theoretische voorbereiding op praktijkles 3. De leerlingen leren over toevoegingen. Vraag de leerlingen of ze weten wat toevoegingen zijn, of ze weten waar de E in E-nummers voor staat en wat de voor- en nadelen van toevoegingen zijn.
Laat een etiket van bijvoorbeeld slagroom in een spuitbus zien, daar staan verschillende E-nummers op, in de lijst van E-nummers van het voedingscentrum (druk op de knop E-nummers onder aan deze tekst) kunnen de leerlingen opzoeken waar de nummers voor staan en wat ze betekenen. Een leuke en duidelijke aflevering van het Nederland 2 programma ‘Keuringsdienst van waarde’ laat zien wat er allemaal gebeurt met ons eten. In dit geval met mayonaise. Informatie over toevoegingen staat beschreven in de informatie van les 1. Voor de les over toevoegingen is als voorbeeld mayonaise genomen, omdat de leerlingen het allemaal kennen en eten. Het hoort bij patat en daar zijn ze allemaal dol op.
Les 3 is de praktijkles, het vervolg op les 2. In deze les gaan we zelf mayonaise maken, patat bakken in de oven en het verschil proeven. Laat de leerlingen het verschil omschrijven tussen de zelfgemaakte mayonaise en mayonaise uit de supermarkt. Het is belangrijk dat ze leren de smaak te omschrijven en waar hun voorkeur naar uitgaat. Deze omschrijving van smaak komt terug in les 4. Voor het maken van de mayonaise is een demonstratie gewenst. Het recept voor de leerlingen is op te vragen via onderstaande link.
NB: In het recept voor de leerlingen wordt met verse eidooiers gewerkt. Het is aan te raden om de verse eidooiers te vervangen door gepasteuriseerde eidooiers, dit i.v.m. eventuele salmonellavergiftiging of besmetting. Als er wel met verse eidooier gewerkt wordt mag volgens de HACCP de mayonaise maximaal 48 uur worden bewaard in de koeling, bij voorkeur op 4 graden Celsius.
recept_mayonaise.docx | |
File Size: | 559 kb |
File Type: | docx |